Fiordy w Norwegii

Ciepłe kraje nie leżą w strefie Twoich zainteresowań, bo wolisz chłodniejszy klimat? A może udało Ci się już zwiedzić południowe kierunki i teraz szukasz pomysłu na dalsze podróże? Sprawdź, gdzie warto się wybrać, jeśli planujesz wynajem kampera.

Skandynawia to raj dla każdego podróżnika szukającego przygód. Przepiękne widoki, urwiste skały, malownicze fiordy i ogromne lasy Skandynawii tylko czekają, by je zobaczyć. Kraje skandynawskie wbrew pozorom dysponują bardzo dobrym zapleczem turystycznym, więc nie pozostaje nic innego, jak zdecydować się na wynajem kampera, spakować bagaż i ruszać w drogę.

Pamiętaj: We wszystkich wymienionych niżej krajach można biwakować w dowolnych miejscach i bez ograniczeń korzystać z darów natury takich jak owoce, grzyby i ryby, a wstęp do rezerwatów przyrody, na górskie szlaki i punkty widokowe jest darmowy. Jedynym warunkiem noclegu jest tylko pozostawienie wybranego miejsca w niezmienionym stanie.

1. Norwegia – kraj fiordów

Norwegia słynie z fiordów, więc obowiązkowym punktem wycieczki do tego kraju jest zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia na tle głębokiej zatoki. W tym kraju można wypocząć w ciszy i z dala od zgiełku wielkich miasta, gdyż Norwegia jest drugim w kolejności najsłabiej zaludnionym krajem Europy (zaraz po Islandii). Różnorodność klimatu – od umiarkowanego, przez chłodny morski aż po subpolarny sprawia, że Norwegia gwarantuje cały kalejdoskop cudów natury, począwszy od wysokich gór po rozległe niziny. W Norwegii warto zwiedzić między innymi wodospad Flåmsbana oraz fiordy Geirangerfjorden i Lysefjorden.

Najlepszy termin na podróż: od czerwca do sierpnia
Dystans*: 1424 km do Oslo, 1950 km do Bergen
Po drodze możesz zwiedzić: Niemcy i Danię.

2. Szwecja – ojczyzna Wikingów

Szwecja jest jednym z największych krajów Europy. Cała zachodnia ściana Szwecji graniczy z Norwegią, natomiast wschodnia i południowa granica przebiegają wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego. W kraju przeważają wyżyny, a większość obszaru państwa cechuje się umiarkowanym klimatem. Podróż do Szwecji daje możliwość podziwiania dzikiej tajgi, pięknych Gór Skandynawskich i atrakcji takich jak Most nad Sundem, Park Narodowy Abisko czy szlak turystyczny Kungsleden.

Najlepszy termin na podróż: czerwiec, lipiec i sierpień.
Dystans*: 1478 km do Sztokholmu, 2155 km do Kiruny.
Po drodze możesz zwiedzić: Niemcy i Danię.

3. Finlandia – kraj dwóch milionów saun

Określenie „kraj dwóch milionów saun” pojawiło się tutaj nieprzypadkowo, gdyż szacuje się, że w całej Finlandii działa ponad 2 miliony fińskich saun, których historia sięga 2000 lat wstecz. Finlandia to kraj kontrastów, z jednej strony fantastycznych widoków, a z drugiej sztuki i designu. W Finlandii można podróżować po rozległych nizinach, odkrywać tajemnice parków narodowych, podziwiać polodowcową rzeźbę terenu z licznymi jeziorami i zwiedzać zabytki takie jak XVIII-wieczna twierdza Suomenlinna czy zamek Häme.

Najlepszy termin na podróż: lipiec i sierpień.
Dystans*: 1063 km do Helsinek, 2181 km do Ivalo.
Po drodze możesz zwiedzić: Litwę, Łotwę i Estonię.

* z Warszawy

Powiedz o nas znajomym:
Przewiń do góry