historia kamperów

Historia caravaningu jest integralnie związana z tradycją życia i podróżowania społeczności Romów. To właśnie kultura romska podróżowała i mieszkała w konnych wozach, które dziś można byłoby określić mianem pierwszych kamperów.

Pierwszy kamper świata

Za producenta pierwszego na świecie kampera uznaje się firmę Bristol Carriage Company. Przedsiębiorstwo to wyprodukowało w 1880 roku pierwszą przyczepę kempingową nazwaną „Wędrowcem”. Pojazd był dedykowany klasie wyższej i proponował całkiem nową, aktywną formę wypoczynku, a historyczna przyczepa miała długość 5,5 metra. Tymczasem w Ameryce w podobnym czasie amatorską przyczepę kempingową zbudował John Anthony Porcella, fryzjer i restaurator. Człowiek ten postanowił stworzyć własny „dom na kołach” służący podczas podróży po zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Rozwój caravaningu

Pierwszą profesjonalną przyczepę kempingową wyprodukował zespół Billa Rileya, a miało to miejsce w Wielkiej Brytanii w 1912 roku. Ciekawostką jest natomiast fakt, że przyczepę tę holowaną za pomocą… skórzanego paska – prawdziwe haki holownicze wprowadzono do użytku dopiero wiele lat później.

W Wielkiej Brytanii jeszcze przed pojawieniem się tej pierwszej profesjonalnej przyczepy zaczęły funkcjonować dwie organizacje związane z caravaningiem. Pierwszą był Camping and Caravanning Club założony w roku 1901, drugą Caravan Club założony w roku 1907. Już wtedy caravaning był znany i ceniony na tyle, że powstawały specjalne kluby zrzeszające fanów podróżowania z własną bazą noclegową.

Za początek typowych przyczep kempingowych w USA uznaje się rok 1920, kiedy przyczepy te otrzymały oficjalną nazwę „turystyczne”. W latach 1930-1940 stały się już prawdziwą alternatywą domów. Do roku 1960 na rynku wykształciły się już dwa segmenty rozwiązań – w pełni funkcjonalne kampery i przyczepy kempingowe. Obecnie wartość przemysłu caravaningowego jest oceniana na kwotę 1,5 biliona dolarów. Rozwojowi tej branży szczególnie przysłużyła się firma Ford, która oferowała przyczepy kempingowe wyglądające niczym domy. Niektóre z tych konstrukcji miały dachy typowe dla prawdziwych domów, a nawet ganki.

Caravaning w Polsce

Początkowo caravaning był popularny jedynie w USA i UK. Dopiero później ta forma podróżowania została podchwycona w innych krajach świata, między innymi we Francji, gdzie pojawiały się kampery zbudowane na bazie Citroena 2CV. Z kolei w Polsce kamperami zaczęto podróżować dopiero ok. roku 1930, ale na tego typu samochody polskiej produkcji musieliśmy poczekać do lat 50. XX wieku. Historia mówi, że pierwszy amatorski polski kamper został zbudowany w 1956 roku, natomiast komercyjne przyczepy pojawiły się dopiero w roku 1966.

Zobacz, jak wyglądają i co oferują współczesne kampery – wejdź na stronę https://kamperowaprzygoda.pl/wynajem-kampera-warszawa/.

Powiedz o nas znajomym:
Przewiń do góry