jazda kamperem

Wymiary najpopularniejszych kamperów to od 5 do 7,5 m długości, 2,3 m szerokości i przynajmniej 3 m wysokości. Mimo iż do prowadzenia kampera do 3,5 tony wystarcza prawo jazdy kat. B, tak duże gabaryty pojazdu wymagają szczególnej ostrożności podczas jazdy. Sprawdź, jak bezpiecznie prowadzić kampera. Wynajem takiego pojazdu to świetny pomysł, ale też odpowiedzialność.

Gabaryty kampera a jazda

Duże gabaryty kampera sprawiają, że taki pojazd prowadzi się nieco inaczej niż kompaktowy samochód osobowy. Wielu kamperowców przyznaje, że prowadzenie kampera jest jeszcze łatwiejsze, niż prowadzenie osobówki, bo im większy pojazd, tym lepiej. W kamperze siedzisz wyżej, więc widzisz dokładnie drogę nad osobówkami. Bezpieczna jazda kamperem wymaga przede wszystkim zrozumienia, że tak duży i ciężki pojazd ma dłuższą drogę hamowania, dłuższy manewr wyprzedzania i jest podatny na boczny wiatr. Dodatkowo duże gabaryty kampera sprawiają, że nie wszędzie da się nim wjechać, więc trzeba zwracać szczególną uwagę na wąskie uliczki, wysokość mostów, tuneli, przewodów oraz reklam umieszczonych nad drogami.

Dla bezpieczeństwa jazdy należy też pamiętać o odpowiednim rozłożeniu obciążenia i trzymaniu się dopuszczalnej ładowności kampera. Wynajem takiego pojazdu wiąże się z możliwością korzystania z gazowego ogrzewania, lodówki czy kuchenki, ale zanim ruszysz w trasę, pamiętaj o zakręceniu zaworu gazu przy butli. W niektórych krajach podróżowanie z odkręconym gazem jest zabronione i w razie kontroli drogowej możesz dostać mandat.

Długość jazdy

Nawet gdy bardzo lubisz prowadzić samochód, pamiętaj, żeby robić systematyczne postoje – przynajmniej kilkuminutowe. Wielogodzinne prowadzenie jest nie tylko męczące, ale wręcz niebezpieczne. Nawet zawodowi kierowcy mogą dziennie prowadzić pojazdy ściśle określoną liczbę godzin i warto narzucić sobie podobne ograniczenia. Nigdy nie decyduj się na pokonanie długiej trasy na jeden raz, szczególnie nocą i podczas złych warunków atmosferycznych. Kiedy czujesz zmęczenie i senność – zrób postój, wyśpij się i odpocznij.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nieważne, jak dobrym kierowcą jestem i ile tysięcy kilometrów masz za sobą – pewnych podstawowych zasad musisz się trzymać bez względu na doświadczenie.

• Nie przekraczaj dozwolonej prędkości – wakacje to nie wyścigi, a ryzykujesz nie tylko kosztownym mandatem, ale też bezpieczeństwem swoim i swojej rodziny. Podróżowanie w kamperze daje możliwość podziwiania widoków każdego miejsca, w jakim się znajdziesz, więc lepiej zdjąć nogę z gazu.

• Zwróć uwagę na to, że kamper jest dużym i ciężkim pojazdem, więc jego droga hamowania może być dłuższa, niż droga hamowania samochodu, którym jeździsz na co dzień. Zachowaj ostrożność szczególnie na mokrej nawierzchni.

• W czasie wyprzedzania pamiętaj o tym, że ten manewr będzie trwał dłużej niż w przypadku auta osobowego. Ponadto pamiętaj o długości kampera – sprawdź w lusterkach, czy możesz bezpiecznie wrócić na swój pas i uważaj na boczny wiatr.

• Podczas parkowania wybieraj miejsca większe – najlepiej skrajne. Staraj się parkować tak, by zawsze mieć możliwość bezpiecznego wyjazdu. Miej też na uwadze, że kampery „przyciągają” osobówki. Kierowcy samochodów osobowych chętnie parkują obok kamperów, by schować swoje auta w cieniu, a przy okazji utrudniają, a nawet uniemożliwiają wyjazd.

Powiedz o nas znajomym:
Przewiń do góry