Najwyższy czas zaplanować majówkę. Długi weekend majowy to doskonała okazja, by „wyskoczyć” gdzieś kamperem. Jeśli weźmiesz dodatkowo kilka dni wolnego, to możesz zaplanować pełnowartościowy wypoczynek i naładować wewnętrzne akumulatory tak bardzo, że energii wystarczy Ci aż do wakacyjnego urlopu.
1. Tatry i Podhale
W tym punkcie bezspornie należałoby umieścić Zakopane, ale przecież na zimowej stolicy Polski nie kończy się urok województwa małopolskiego. Zakopane to taka perła w koronie południowej Polski, ale na uwagę zasługuje też całe Podhale. W majowy weekend największe polskie góry są dosłownie oblegane i chociaż pogoda nie zawsze sprzyja, turystów jest mnóstwo. W Zakopanem i okolicach zaczyna się wtedy prawdziwy wysoki sezon, a w związku z tym warto zdawać sobie sprawę z kilku kwestii.
Przede wszystkim z początkiem maja w Zakopanem bardzo trudno znaleźć nocleg, a więc kamperowa przygoda to doskonała alternatywa dla zapominalskich, którzy nie zdążyli sobie zarezerwować hotelu. Drugą kwestią jest jednak fakt, że w tym czasie wypożyczalnia kamperów może nie mieć wolnych pojazdów, więc zalecamy zarezerwować termin odpowiednio wcześniej. Wynajem kampera w ostatniej chwili może być niemożliwy.
W związku z ogromem turystów zarówno w Zakopanem, jak i na całym Podhalu, zmianie powinien ulec też Twój sposób postrzegania wycieczki i jej planowania. Musisz pamiętać o tym, że:
-
kamperem nie można wjechać wszędzie – w centrum miasta samochody nie są mile widziane;
-
podczas majówki możesz mieć ogromne problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, więc w niektórych przypadkach po mieście trzeba będzie się poruszać busami;
-
wjazd pod Morskie Okno podczas majówki może trwać nawet pół dnia, a i tak nie masz pewności, czy na ostatnim parkingu znajdziesz dla siebie miejsce – pod Morskie Oko lepiej wybrać się busem lub na pieszo.
W planie wycieczki na pewno warto uwzględnić takie atrakcje, jak:
-
Czarny Staw pod Rysami – miejsce mniej oblegane niż Morskie Oko;
-
Kasprowy Wierch – rekomendujemy wejście, o ile jest to możliwe, dlatego, że widoki są niezapomniane;
-
Krupówki – obowiązkowy punkt wycieczki, ale oczywiście tylko pieszej;
-
Polana Szymoszkowa – rekomendujemy wjazd/zjazd kolejką lub wejście/zejście wzdłuż linii lasu.
2. Mazury
Wyjazd kamperem na Mazury pozwala poczuć prawdziwą wolność. Mazury są bardzo rozległe, więc bez problemu można tam znaleźć zaciszne miejsce, w którym odpoczniesz wraz ze swoją rodziną lub przyjaciółmi. Różnorodność mazurskich terenów sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wyjazd na Mazury to świetna alternatywna dla osób, które lubią spędzać czas nad wodą, ale z rezerwą podchodzą do wypoczynku nad morzem. W maju nad Bałtykiem w sumie nie ma jeszcze czego szukać, a Mazury wtedy rozkwitają. Majówka może być objazdowa – wcale nie trzeba zatrzymywać się w jednym miejscu. Im bardziej aktywnie, tym lepiej.
W planie wycieczki warto uwzględnić:
-
Zamek w Malborku – największy i według wielu najpiękniejszy zamek gotycki na świecie; na zwiedzanie z przewodnikiem trzeba poświecić 3-4 godziny;
-
Twierdza Boyen z XIX wieku – większa część kompleksu jest udostępniona dla zwiedzających;
-
Jezioro Niegocin i okolice – rekomendujemy szczególnie osobom, które chciałyby wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym;
-
Wilczy Szaniec i Mamerki – gratka dla miłośników historii II wojny światowej.
3. Karpacz
Do Karpacza warto zawitać wtedy, kiedy pociąga Cię górski klimat, ale jednak nie chcesz wybierać się w Tatry. Miasto Karpacz jest położone w Karkonoszach i niezwykle urokliwe. Mimo niewielkiej powierzchni może się poszczycić wieloma zabytkami i atrakcjami. Na granicy Karpacza i Ściegien znajduje się całoroczny kemping z pełną infrastrukturą, więc można tam zajrzeć nie tylko w maju.
Podczas majówki w Karpaczu z pewnością trzeba odwiedzić:
-
Kościół Wang przeniesiony w 1842 roku z Norwegii i uważany za najstarszy drewniany kościół w Polsce;
-
Schronisko „Samotnia” zlokalizowane nad Małym Stawem;
-
Ski Arena – stacja narciarska pod Śnieżką przepiękna zarówno zimą, jak i latem;
-
Karkonoskie Tajemnice – podziemne centrum multimedialne prezentujące historię i legendy dotyczące Karkonoszy.
4. Dolny Śląsk
Region Dolnego Śląska to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii i tajemnic. To właśnie tam znajduje się Riese – podziemny kompleks z czasów II wojny światowej, w tym Sztolnie Walimskie, Włodarz i Podziemne Miasto Osówka oraz liczne bunkry i opuszczone kopalnie. Rejon ten jest od średniowiecza owiany tajemnicą, a doskonała baza kempingowa sprawia, że wyjazd kamperem na Dolny Śląsk będzie bardziej niż udany.
W planie majówki mogą się znaleźć następujące lokalizacje:
-
Wspomniane wyżej kompleksy Włodarz i Osówka z licznymi ekspozycjami historycznymi;
-
Muzeum Techniki Militarnej Molke ze słynną Muchołapką;
-
Twierdza Kłodzko z XVIII wieku z jej labiryntami;
-
Zamek Książ i podziemia kompleksu, a także zamki Grodno, Chojnik i Bolków;
-
Góry Stołowe – w tym Błędne Skały, gdzie nagrywano Opowieści z Narnii;
-
Kolorowe Jeziorka – kompleks czterech różnokolorowych jezior w Rudawskim Parku Krajobrazowym.